Více než dvě dekády platný zákon o účetnictví se chystá do pomyslného důchodu. Plánovaný termín novely zákona o účetnictví je 1.ledna 2025. Na co se musí účetní jednotky připravit?
Od 1. ledna 2025 by měla vejít v účinnost dlouho očekávaná novela zákona o účetnictví, která výrazně změní koncepci současného zákona o účetnictví. Často tedy čteme o novém zákonu o účetnictví. Aktuálně platný zákon o účetnictví je platný již od roku 1991 a jsou potřeba zavést poměrně významné změny. Ministerstvo financí ČR v průběhu ledna 2024 zveřejnilo verzi návrhu novely, která by měla české účetnictví přiblížit tzv. IFRS, tedy mezinárodním účetním standardům. V 5 bodech Vám zkusíme shrnout co Vás jako účetní jednotky čeká.
Účetní výkazy
Novela, která je připravována kladem velký důraz na účetní výkaznictví, tedy spíše na tvorbu účetní závěrky než na samotné vedení účetnictví. Cílem je, aby účetní závěrka poskytla věrný a poctivý obraz finanční situace a ekonomické výkonnosti účetní jednotky. Podnikatelům mají informace pomoci při rozhodování, plánování finančních toků a pomohou k posouzení, jak zodpovědné osoby řídí firmu.
Návrh definuje požadavky na kvalitu účetních informací, které musí být včasné, srozumitelné, věrohodné, relevantní, srovnatelné a ověřitelné. Novela obsahuje nové vymezení prvků účetních výkazů – aktiva, dluhy, vlastní kapitál, výnosy, náklady a definuje související pojmy – pohledávky, rezervy, deriváty.
Mezinárodní standardy a princip funkční měny
V IFRS schválených EU je možnost používat zahraniční měnu pro vedení účetnictví. V Česko je tento princip funkční měny možné využívat již od 1.1.2024, ale pouze v měnách euro, americký dolar a britská libra. Novela tento počet měn plánuje rozšířit a pro účetní jednotky, které využívají primárně pro transakce měnu jinou, bude znamenat snazší plánování budgetu, finanční reportování, nižší měnová rizika (např. kurzové ztráty) a jednodušší přípravu finančních výkazů.
Novela nás přiblíží pokročilejšímu světu např. i způsobem vykazování leasingu, kdy dlouhodobé leasingy (právní vztah nad 1 rok) by měly být vykazovány jako způsob pořízení majetku či „práva k užívání“.
Úleva pro fyzické osoby
Dle připravovaného návrh by fyzické osoby a vybrané malé neziskové organizace nemusel vést účetnictví, resp. vedly by ho pouze na dobrovolné bázi. Nyní vedou účetnictví (nepleťte si to z daňovou evidencí) FO, které přesáhly obrat 25mil. Kč.
Méně práce pro auditory
Další novinkou v novele je navýšení limitů pro povinný audit účetní uzávěrky. Povinně auditované účetní jednotky by byly je ty subjekty, které splní 2 ze 3 kritérií. Pro lepší představy je níže srovnání před a po:
-
Obrat Hodnota aktiv Počet zaměstnanců Současný stav nad 80 mil. Kč nad 40 mil. Kč více než 50 zaměstnanců Stav dle novely nad 240 mil. Kč nad 120 mil. Kč více než 50 zaměstnanců
Jak je vidět, tak v případě obratu a aktiv se jedná o trojnásobek původní hodnoty a spoustě firem se tak uleví.
Oceňování aktiv a dluhu
Všechny dluhy a aktiva by, po novele, měla být při následném ocenění vykazována v reálné hodnotě nebo tzv. současné. V účetnictví tak již nebude možné vykazovat dluhy a aktiva prvotním ocenění a reálná bude hodnota bude upřesněna dle IFRS. Konec formuláře
Kdy by měla vejít novela v platnost?
Předpoklad účinnosti novely je od 1.1.2025, což je za nás velmi optimistický scénář, a to s ohledem na tom, že MFČR zatím představilo pouze návrh zákona, a je možné, že se finální podoby ještě změní a datum platnost se změní, a to hlavně s ohledem na průběh legislativní procesu. Náš tip a je to opravdu subjektivní názor, je účinnost nového zákona o účetnictví od 1.1.2026.
Nechce řešit od kdy se Vás, jaké změny týkají? Chcete se věnovat rozvoji svému podnikání? Nechte účto na nás! Jděte na www.mupax.cz, vyplňte odpovědní formulář a my se Vám do druhého pracovního dne ozveme.
MUPAX s. r. o. – účetnictví bez stresu