Autorské honoráře jsou trochu mimo velké množství účetních, nicméně byli jsme jedním klientem umělcem osloveni ohledně možné spolupráce, a to nás motivovalo trochu více informovat okolí.
Co vlastně je autorský honorář?
Je to odměna pro autora (zhotovitele) díla, jež je předmětem autorského práva – viz autorský zákon č. 121/2000 Sb.
Pro lepší představu se jedná např. o příjmy za poskytnutí práv průmyslového nebo duševního vlastnictví (patenty, ochranné známky, vynálezy apod.), autorské honoráře za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize, příjmy herců, hudebníků, tanečníků, choreografů, fotografů, výtvarníků, grafiků, sochařů a dalších osob, které provádějí literární nebo umělecké dílo. Dalším příkladem mohou být příjmy autorů počítačových programů, databází apod.
Výčet autorských děl je velmi rozsáhlý a druh autorského honoráře je jedním z prvků určujícím způsob zdanění honoráře daní z příjmů.
Jak danit příjmy z autorských práv?
Zákon o daních z příjmů nahlíží na příjmy z autorských honorářů jako na příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 odst. 2 písm. a) Zákon o daních z příjmů)), tedy v případě, pokud tyto příjmy nepatří do příjmů ze závislé činnosti. V případě, že podáváte daňové přiznání a jste např. umělec, tak Vaše příjmy nelze zahrnout do ostatních příjmů podle § 10 Zákon o daních z příjmů, a to ani v případě, kdy se jedná o jednorázovou náležitost.
Jestliže autor má příjem za příspěvek do televize, novin, rozhlasu nebo časopisu a jeho příjem o jednoho nepřekročí daný měsíc 10 000 Kč, tak je příjem zdaněn srážkovou daní. Autor dostane čistý příjem od plátce, který odměnu vyplácí a odvádí za daň.
Pozor toto je použito pouze u těch příjmů, které jsou za příspěvek do televize, novin, rozhlasu nebo časopisu. Ostatní autorského honoráře uvádí autor/příjemce ve svém daňovém přiznání, takže obdrží celé příjmu a je povinen odvést daň skrze daňové přiznání.
Jistou nevýhodou srážkové daně je, že na rozdíl od ostatních autorských příjmů není možno uplatnit žádné výdaje. Daň je konečná a nelze uplatňovat ani slevy na dani (sleva na poplatníka apod.). Naopak výhodou je absolutní bezstarostnost, protože tento příjem se již neuvádí do daňového přiznání a nemusí řešit administrativní zátěž ani samotný odvod.
Příjmy z honorářů, které přesahují částku 15 000 Kč, zároveň nepodléhají srážkové dani a nemá autor jiné příjmy během roku, tak budou v daňovém přiznání uvedeny.
Jestliže má autor odměny z honorářů a k tomu příjmu ze závislé činnosti, pak budou do přiznání uvedeny honoráře (a případně další zdaňované příjmy), které přesáhnout částku 6 000 Kč. Uvedené skutečnosti vyplývají z § 38g Zákon o daních z příjmů, který stanoví povinnost podat daňové přiznání.
Veškeré příjmy, které nepodléhají srážkové dani, tedy příjmy ze samostatné činnost, musí autor uvést do přehledů pro zdravotní pojišťovnu a správu sociální zabezpečení, protože se jedná o příjmy, které podléhají odvodům.
V rámci příjmu uváděných v daňovém přiznání, může autor uplatnit výdaje. Autor má dvě možnosti, a to výdaje ve skutečné výši nebo výdaje paušálem, který stanoven u autorských honorářů na 40 % zdanitelných příjmů. Maximální výše paušálních výdajů může činit 800 000 Kč. V paušálních výdajích jsou obsaženy veškeré výdaje poplatníka související s příjmy ze samostatné činnosti.
S ohledem na to, že příjmy z autorských honorářů jsou zdaňovány podle § 7 Zákon o daních z příjmů, tak je možné příjmy rozdělit na spolupracující osoby obdobně jako u příjmů z podnikání. Pravidla pro rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osoby jsou uvedena v § 13 odst. 10 Zákon o daních z příjmů.
Zdanění příjmů zděděných autorských práv
Pokud jste zdědili autorská práva, tak tyto příjmy se na základě § 10 odst. 1 písm. d) považují za ostatní příjmy. Tyto příjmy nelze definovat jako příjmy autora práv, ale jedná se o příjmy dědice. V tomto případě lze oproti příjmům uplatnit pouze výdaje na dosažení příjmů (nikoliv již na zajištění a udržení příjmů).
U ostatních příjmů také nelze uplatnit výdaje paušálem a zároveň také platí, že nelze u těchto příjmů uplatnit osvobození do výše 30 000 Kč za rok dle § 10 odst. 3 Zákon o daních z příjmů. Toto osvobození se vztahuje pouze na nahodilé příjmy. Příjmy ze zděděných autorský práv nepodléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
Shrnutí
Závěrečným shrnutím problematiky zdaňování příjmu z autorských práv musíme říci, že je klíčové stanovit, zda příjmy podléhají srážkové dani, tedy příjmy za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize, které od jednoho plátce nepřesáhnou v měsíci částku 10 000 Kč. Srážkovou daň odvádí plátce, který odměnu vyplácí.
V případě, že příjmy nepodléhají srážkové dani, pak je postup v podstatě stejný, jako u příjmů z podnikání. Příjmy jsou uváděny v daňovém přiznání, podléhají sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Uplatňují se skutečné výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů, nebo výdaje paušálem. Příjmy a výdaje lze rozdělovat na spolupracující osoby.
U účetní jsou tak trochu umělci, pojďme to řešit společně! Jděte na www.mupax.cz, vyplňte odpovědní formulář a my se Vám do druhého pracovního dne ozveme.
MUPAX s. r. o. – účetnictví bez stresu